Svenskere indkaldes til landsholdssamling
Den 1. juni overtager Tomas Axnér roret som svensk kvindelandstræner, når han afløser Henrik Signell, som har stået med dirigentstokken i to seneste sæsoner.
Tomas Axnér blev præsenteret i marts måned – læs mere om det HER – men egentlig skulle han først have stået i spidsen efter OL i Tokyo – men eventet er som bekendt blevet udskudt et år.
Svenskernes næste gældende kampe er ved EM-slutrunden i Danmark og Norge i starten af december måned, men allerede i næste uge begynder Tomas Axnér sit arbejde med landsholdet.
Tomas Axnér har indkaldt 22 spillere, som er blevet opdelt i tre forskellige grupper, som er samlet i to dage hver i Bosön i Stockholm.
Hanna Fogelström, som er ny landsholdschef siger følgende til det svenske håndbold forbunds hjemmeside:
– På grund af den aktuelle situation har vi foretaget en risikovurdering for indsamlingen, fulgt råd og retningslinjer fra Folkesundhedsstyrelsen og truffet foranstaltninger for at være i stand til at udføre disse samlinger sikkert. Vi har tæt kontakt med spillerne før, vi har opdelt spillerne i mindre grupper, alle bor i enkeltværelser, og vi vil ikke have øvelser med kropskontakt.
7 af de 22 indkaldte spillere har i indeværende sæson tørnet ud for et mandskab i den danske HTH Ligaen. Se de tre grupper herunder:
GRUPPE 1 (1-3 juni)
Evelina Eriksson, Skuru IK (Vipers Kristianstand næste sæson)
Mathilda Lundström, Skuru IK (IK Sävehof)
Frida Rosell, VästeråsIrsta HF
Wilma Schelin, Skuru IK
Carin Strömberg, Viborg HK
Melissa Petrén, Horsens Håndbold Elite
Emma Fernis, IK Sävehof (Thüringer HC)
GRUPPE 2 (2-4 juni)
Sofie Börjesson, IK Sävehof
Filippa Idéhn, Silkeborg-Voel KFUM (ny klub ukendt)
Wilma Kroon Andersson, IK Sävehof
Johanna Forsberg, IK Sävehof (Nykøbing Falster Håndboldklub)
Nina Dano, IK Sävehof
Linnea Pettersson, IK Sävehof
Mikaela Mässing, Thüringen HC (ny klub ukendt)
GRUPPE 3 (3-5 juni)
Clara Lerby, Lugi HF
Sofia Hvenfelt, H65 Höör (København Håndbold)
Isabelle Andersson, H65 Höör
Emma Lindqvist, H65 Hörör
Sabina Jacobsen, CSKA Moskva
Kristin Thorleifsdottir, H65 Höör (Randers HK)
Daniela Gustin, Horsens Håndbold Elite
Thea Stankiewicz, Tertnes IL