Transferoverblik: Bundesligaen 2019
Der er godt gang i transferrygterne rundt omkring i europæisk håndbold.
I Bundesligaen er mange af de rygter også blevet bekræftet og der er derfor mange spillere der skifter hold henover sommerferien.
Du kan herunder får det helt store overblik over hvem der skifter til hvilke klubber, så du har helt styr på hvordan dit favorithold står rustet frem mod den kommende sæson i Bundesligaen.
Senest opdateret 22. juli 2019
SG Flensburg-Handewitt
Ind:
Michal Jurecki (Vive Kielce)
Ud:
Rasmus Lauge (Veszprem), Tobias Karlsson (Stopper karrieren), Johannes Jepsen (Tüs N-Lübbecke)
THW Kiel
Ind:
Dario Quenstedt (THW Kiel), Pavel Horak (Meshkov Brest)
Ud:
Sebastian Firnhaber (HC Erlangen), Andreas Wolff (Vive Kielce), Alfred Gislason – træner (Ukendt), Marko Vujin (Ukendt)
Rhein-Neckar Löwen
Ind:
Uwe Gensheimer (PSG), Niclas Kirkeløkke (GOG), Kristjan Andresson – træner, Philipp Ahouansou (Egne rækker), Romain Lagarde (Nantes)
Ud:
Vladan Lipovina (Ukendt), Bogdan Radivojevic (Pick Szeged), Gudjon Valur Sigurdsson (PSG), Nikolaj Jacobsen -træner
SC Magdeburg
Ind:
Filip Kuzmanovski (Eurofarm Rabotnik), Tobias Thulin (Redbergslids IK), Tim Hornke (TBV Lemgo-Lippe), Christoph Steinert (HC Erlangen), Moritz Preuss (VfL Gummersbach), Erik Schmidt (Füchse Berlin)
Ud:
Robert Weber (HSG Nordhorn), Dario Quenstedt (THW Kiel), Mads Christiansen (Aalborg Håndbold), Carlos Molina (Benfica), Ignacio Plaza Jimenez (AEK Athen)
Füchse Berlin
Ind:
Martin Ziemer (TSV Hannover-Burgdorf), Michael Müller (MT Melsungen), Dejan Milosavljev (Vardar)
Ud:
Bjarki Mar Elisson (TBV Lemgo Lippe), Malte Semisch (GWD Minden), Erik Schmidt (SC Magdeburg), Christoph Riessky (GWD Minden)
MT Melsungen
Ind:
Stefan Salger (Eulen Ludwigshafen), Kai Häfner (Hannover-Burgdorf), Glenn-Louis Eggert (Ungdomsholdet), Jona Gruber (Ungdomsholdet), Tomas Piroch (Ungdomsholdet)
Ud:
Michael Müller (Füchse Berlin), Philipp Müller (SC DHfK Leipzig), Simon Birkefeldt (IFK Kristianstad)
Frisch Auf Göppingen
Ind:
Urh Kastelic (RK Zagreb), Till Hermann (MTV Großenheidorn), Nicolai Theilinger (HC Erlangen)
Ud:
Joscha Ritterbach (GWD Minden), Allan Damgaard (TTH Holstebro), Primoz Prost (Wilhelmshavener HV), Jens Schöngarth (HSV Handball)
Bergischer HC
Ind:
Tomas Mrkva (HBW Balingen-Weilstetten), Ragnar Johannsson (TV Hüttenberg), Sebastian Damm (VfL Lübeck-Schwartau), Lukas Stutzke (TSV Bayer Dormagen), Joonas Klama (VfL Gummersbach U-19)
Ud:
Milan Kotrc (Ukendt), Maximilian-Leon Bettin (Ukendt), Bogdan Criciotoiu (CSM Bucuresti), Bastian Rutschmann (SG Pforzheim/Eutingen)
TBV Lemgo Lippe
Ind:
Bjarki Mar Elisson (Füchse Berlin), Andreas Cederholm (GWD Minden), Bobby Schagen (TVB 1898 Stuttgart), Lukas Zerbe (TuS Ferndorf), Alexander Reimann (SC Magdeburg II)
Ud:
Tim Hornke (SC Magdeburg), Robin Hübscher (Ukendt), Patrick Zieker (TVB 1898 Stuttgart), Dominik Ebner (Tüs N-Lübbecke)
GWD Minden
Ind:
Joscha Ritterbach (Frisch Auf Göppingen), Lucas Meister (Kadetten Schaffhausen), Malte Semisch (Füchse Berlin), Christoph Riessky (Füchse Berlin), Juri Knorr (FC Barcelona), Jonas Molz (VfL Gummersbachs 2. hold), Justus Richtzenhain (Klubbens 2. hold), Leon Grabenstein (Klubbens 2. hold)
Ud:
Luka Zvizej (Ukendt), Andreas Cederholm (TBV Lemgo Lippe), Anton Mansson (OV Helsingborg), Dalibor Doder (Ystads IF), Kim Sonne Hansen (Chartres)
HC Erlangen
Ind:
Carsten Lichtlein (VfL Gummersbach), Sebastian Firnhaber (THW Kiel), Sime Ivic (HC Meshkov Brest), Antonio Metzner (VfL Lübeck-Schwartau), Quentin Minel (Chambéry Savoie), Daniel Mosindi (Tel Aviv), Tarek Marschall (HSG Hanau)
Ud:
Jonas Thümmler (Ukendt), Christoph Steinert (SC Magdeburg), Andreas Schröder (Coburg), Nicolai Theilinger (Frisch Auf Göppingen), Sergej Gorpishin (Vardar), Gorazd Skof (SC kelag Ferlach), Jonas Thümmler (Dresden), Dominik Mappes (Ludwigshafen)
TVB 1898 Stuttgart
Ind:
Rudolf Faluvegi (Cesson Rennes), Nick Lehmann(Ungdomsholdet), Adam Lönn (HK Malmö), Patrick Zieker (TBV Lemgo-Lippe), Elvar Asgeirsson (Afturelding), Zarko Pesevski (HC Motor Zaporozhye), Tim Roman Wieling (TSV Bayer Dormagen)
Ud:
Michael Schweikardt (Stopper karrieren), Jonas Maier (Bietigheim), Bobby Schagen (TBV Lemgo-Lippe), Simon Baumgarten (Ukendt), Tobias Schimmelbauer (HSV Hamburg), Lukas von Deschwanden (Chambery Savoie), Florian Burmeister (HG Oftersheim/Schwetzingen)
HSG Wetzlar
Ind:
Alexander Feld (Ludwigshafen), Anadin Suljakovic (Al Ahly)
Ud:
Maximilian Lux (VfL Eintracht Hagen), Hendrik Schreiber (TV Hüttenberg), Alexander Hermann (Gummersbach), Jane Cvetkovski (Ukendt)
TSV Hannover-Burgdorf:
Ind:
Alfred Jönsson (Lugi), Domenico Ebner (SG BBM Bietigheim), Jannes Krone (Ungdomsholdet)
Ud:
Martin Ziemer (Füchse Berlin), Torge Johannsen (Ukendt), Kai Häfner (MT Melsungen), Domagoj Srsen (Ukendt), Pavel Atman (Vardar)
SC DHfK Leipzig
Ind:
Joel Birlehm (TuS N-Lübbecke), Luca Witzke (TuSEM Essen), Philipp Müller (MT Melsungen), Viggo Kristjansson (SG Insignis Handball West Wien), Marc Esche (Klubbens 2. hold), Marko Mamic (Vive Kielce), Julius Meyer-Siebert (Klubbens 2. hold)
Ud:
Milos Putera (Ukendt), Rene Villadsen – endt lejeaftale (Aarhus Håndbold)
Balingen
Ind:
Vladan Lipovina (Rhein-Neckar Löwen), Mike Jensen (Nordsjælland Håndbold)
Ud:
Tomas Mrkva (Bergischer HC), Tim Rozman (Wilhelmshavener HV)
Nordhorn
Ind:
Anton Prakapenia (HSC Coburg), Robert Weber (SC Magdeburg)
Ud:
Die Eulen Ludwigshafen
Ind:
Max Neuhaus (SC Magdeburg II), Dominik Mappes (HC Erlangen), Jannek Klein (FC Barcelona), Martin Tomovski (Metalurg Skopje)
Ud:
Stefan Salger (MT Melsungen), Matej Asanin (RK Zagreb), Alexander Feld (Wetzlar), David Spiler (Ukendt)
Hvis der skulle være nogle transfers, som vi har glemt, så er du altid velkommen til, at skrive til os på info@hbold.dk.