Transferoverblik: Herreligaen 2019
Her har vi samlet alle transfers i herreligaen forud for næste sæson.
2019/20-sæsonen er fortsat et stykke væk, men klubberne i den bedste række er i fuld gang med at få trupperne på plads til næste sæson – og her får du det helt store overblik over alle klubskifter.
Aalborg
Ind:
Mads Christiansen (Magdeburg)
Ud:
Aleksander Selmar (Haslum)
Jesper Meinby (Drammen HK)
Oliver Norlyk – Udlejet (Skive)
BSV
Ind:
Ud:
Rasmus Jensen (Fredericia HK)
Fredericia
Ind:
Rasmus Jensen (BSV)
Jesper Lindgren (Eskilstuna Guif)
Kristian Olsen (Skanderborg)
Victor Skillhammar (Benidorm)
Ud:
Jimmi Elmgaard (TM Tønder)
Peter Nielsen (Ukendt)
Frederik Krarup (Ukendt)
GOG
Ind:
Stig Tore Moen (IFK Kristianstad)
Arnar Freyr Arnarsson (IFK Kristianstad)
Viktor Gisli Hallgrimsson (Fram Reykjavik)
Ud:
Jon Andersen (SønderjyskE)
Niclas Kirkeløkke (Rhein-Neckar Löwen)
Lars Hald (Karriestop)
Ole Erevik (Karriestop)
Frank Mikkelsen (TMS Ringsted)
Kristian Larsen (HC Odense)
KIF Kolding
Ind:
Benjamin Pedersen (TMS Ringsted)
Chris Jørgensen (SønderjyskE)
Troels Jørgensen (AIK Stockholm)
Ulf Sivertsson – Træner (OV Helsingborg)
Árni Bragi Eyjólfsson (Afturelding)
Ud:
Cyril Viudes (Karriestop)
Kasper Irming (Karriestop)
Lars Rasmussen – Assistenttræner
Lemvig-Thyborøn
Ind:
Nicolaj Spanggaard (Mors-Thy)
Ronnie Nicolaisen (Mors-Thy)
Jesper Holm – Assisentræner
Jonas Langerhuus (Århus)
Kristian Rammel (Århus)
Ud:
Andreas Damgaard (TM Tønder)
Mads Høj (Ukendt)
Jonas Gade (Mors-Thy)
Jesper Sørensen (Skive)
Claus Uhrenholt – Træner (TTH Holstebro)
Anders Agger ( Nordsjælland)
Frederik Hummelmose (HC Midtjylland)
Mors-Thy
Ind:
Emil Bergholt (TM Tønder)
Jonas Gade (Lemvig-Thyborøn)
Frederik Nørbjerg (Stoholm)
Nicklas Graugaard (Skive)
Tobias Rasmussen (Skive)
Ud:
Nicolaj Spanggaard (Lemvig-Thyborøn)
Ronnie Nicolaisen (Lemvig-Thyborøn)
Asbjørn Madsen (Ukendt)
Kasper Didriksen (HC Midtjylland)
Nicolai Sommer (HC Midtjylland)
Heino Knudsen – Assistenttræner (Karriestop)
Kasper Kristiansen (HC Midtjylland)
Nordsjælland
Ind:
Frederik Iversen (Skanderborg)
Marcus Holmén (Skövde)
Fabian Sandven (Bækkelaget)
Frederik Andersson (TMS Ringsted)
Tobias Rasmussen (Skjern)
Benjamin Jørgensen (Skanderborg)
Anders Agger (Lemvig-Thyborøn)
T0rben Nielsen – assistenttræner (Ajax København)
Ud:
Mike Jensen (HBW Balingen-Weilstetten)
Johan Meklenborg (TTH Holstebro)
Dan Beck-Hansen (Skövde)
Aku Kreutzmann (Ukendt)
Lasse Uth (Ribe-Esbjerg)
Ribe-Esbjerg
Ind:
Lars Moursing (TTH Holstebro)
Daniel Ingason (Haukar)
Lasse Uth (Nordsjælland)
Ud:
Jonas Tidemand (Skjern)
Nikolaj Enderleit (TTH Holstebro)
Rasmus Boysen (Elverum)
Lukas Karlsson (Bækkelaget)
Pelle Schilling (Ukendt)
Skanderborg
Ind:
Salah Boutaf (Odder)
Jeppe Kjærulff (Skive)
Ud:
Frederik Iversen (Nordsjælland)
Bertram Obling (Halden)
Benjamin Jørgensen (Nordsjælland)
Lukas Kristensen (Team Sydhavsøerne)
Skjern
Ind:
Jonas Tidemand (Ribe-Esbjerg)
Elvar Örn Jónsson (UMF Selfoss)
Robin Paulsen Haug (HK Malmö)
Patrekur Jóhannesson – Træner (Selfoss)
Claus Hansen – Assistenttræner
Ud:
Emil Nielsen (Nantes)
Sebastian Augustinussen (Nantes)
Christoffer Cichosz (TTH Holstebro)
Tandri Mar Konradsen (Stjarnan)
Tobias Rasmussen (Nordsjælland)
Jan Grebenc (RK Celje)
Benjamin Jacobsen (Ukendt)
Ole Nørgaard – Træner (Karriestop)
Henrik Kronborg – Assistenttræner
SønderjyskE
Ind:
Jon Andersen (GOG)
Lasse Hamann-Boeriths (TM Tønder)
Josip Cavar (Lugi IF)
Simon Egtved (Team Haderslev-Vojens)
Oskar Sunnefeldt (IK Sävehof)
Svein Johannsson (IR Reykjavik)
Ud:
Chris Jørgensen (KIF Kolding)
Thorsten Fries (Elverum)
Martin Kærgaard (Ukendt)
Rasmus Nielsen (Ukendt)
Henrik Nordlander (Ukendt)
Alexander Hansen (Tønder)
TMS Ringsted
Ind:
Oskar Vind Rasmussen (Roskilde)
Frank Mikkelsen (GOG)
Morten Nyberg – Spillende assistenttræner
Ud:
Benjamin Pedersen (KIF Kolding)
Anders Møller (Ukendt)
Frederik Andersson (Ukendt)
Lasse Sinding (Ukendt)
Frederik Andersson (Nordsjælland)
TTH Holstebro
Ind:
Christoffer Cichosz (Skjern)
Johan Meklenborg (Nordsjælland)
Nikolaj Enderleit (Ribe-Esbjerg)
Allan Damgaard (Göppingen)
Søren Tau (Elverum)
Claus Uhrenholt – Assisenttræner (Lemvig-Thyborøn)
Ud:
Lars Mousing (Ribe-Esbjerg)
Viktor Östlund (HK Malmö)
Vignir Svarvarsson (Haukar)
Thomas Damgaard (Skive)
Malte Justesen (Skive)
Jac Karlsson (BK-46)
Arne Damgaard – Assistenttræner (Skive)
Århus
Ind:
Ud:
Sebastian Henneberg (Elverum)
Jonas Langerhuus (Lemvig-Thyborøn)
Kristian Rammel (Lemvig-Thyborøn)