Medie: Tre nye spillere til Viborg

Primo Tours ligaen
Foto: Erik Laursen

Foto: Erik Laursen

Viborg HK har ifølge TV 2 Sport lavet aftaler med tre nye spillere, men grundet klubbens økonomiske situation er de ikke præsenteret endnu.

Viborg har præsenteret et underskud 2,8 millioner kroner, hvilket gør, at klubbens egenkapital nu er så lille, at de ikke kan få godkendt nye spillerkontrakter. Derfor skal Viborg have tilføjet mere kapital før, at nye spilleraftaler kan godkendes.

Dog er Viborg klar til at indgå aftaler med flere nye spillere. Ifølge TV 2 SPORT drejer det sig om hollandske Sanne van Olphen, den svenske keeper Hanna Daglund og talentfulde Kristina Jørgensen, der alle efter planen skifter til Viborg til sommer.

For nyligt forlængede Viborg-træner Allan Heine sin aftale frem til sommeren 2020. En træneraftale er ikke omfattet af samme regler som en spillerkontrakt, og derfor kunne Heine og Viborg forlænge samarbejdet uden at tilføre mere kapital.

Skriv en kommentar:

Din E-mailadresse vil ikke blive vist.

Mobile Sliding Menu