Viborg forlænger med Heine

Primo Tours ligaen
Foto: Erik Laursen

Foto: Erik Laursen

Viborg HK’s cheftræner, Allan Heine, har skrevet under på en ny aftale med klubben fra Domkirkebyen.

Heine kom til Viborg i sommeren 2015 og parterne har været så glade for samarbejdet, at de nu har vlagt at forlænge det.

– Vi er utroligt glade for at Allan vælger at blive i klubben yderligere tre sæsoner. Det har haft høj prioritet at få aftalen med Allan på plads, og vi er glade for, at det har kunnet lade sig gøre. Vi arbejder med et højt ambitionsniveau i Viborg HK, hvilket Allan om nogen har været med til at efterleve. Sportsligt har han jo allerede vist, at han hører til blandt de bedst i ligaen. Derud over er Allan også den type leder, der går forrest udenfor banen. Det ser vi dag efter dag, hvor Allan engagerer sig i klubbens arbejde og fremtid. Vi er derfor ikke i tvivl om, at Allan er den rette til at videreudvikle Viborg HK og skabe de gode resultater, siger VHK-direktør, Henrik Dahl, til klubbens hjemmeside.

Allan Heine har skrevet under på en ny tre-årig aftale.

Skriv en kommentar:

Din E-mailadresse vil ikke blive vist.

Mobile Sliding Menu