Århus Håndbold skriver kontrakt med talent

888 Ligaen
Foto: Rikke Fisker Knudsen

Foto: Rikke Fisker Knudsen

Århus Håndbold har skrevet en 3-årig kontrakt med Nikolai Vinther, der kommer fra klubbens eget U-18 hold. 

Århus Håndbold tror på sine talenter. Derfor har de nu skrevet kontrakt med Nikolai Vinther, der tager springet fra klubbens U-18 hold.

”Det bliver et spændende spring at skulle spille med ligaholdet. Jeg forventer at lære en masse af de mere erfarne ligaspillere, som både er større og tungere end de drenge, jeg er vant til at spille sammen med. Jeg ser frem til at blive en del af ligaen, hvilket vil hjælpe mig udviklingsmæssigt med at blive en bedre håndboldspiller,” fortæller Nikolai Vinther.

Læs også: Officielt: Aalborg playmaker til SønderjyskE

Århus Håndbolds direktør, Jan Nielsen glæder sig over det gode samarbejde mellem ligaholdet og U18, hvilket har resulteret i endnu en ligaspiller. Et samarbejde som er blevet opprioriteret til denne sæson med ansættelsen af Simon Sørensen som talentchef i klubben, han fungerer desuden som træner for U18-holdet og assistenttræner for Erik Veje på ligaholdet.

”Nikolai Vinther er et kæmpe talent, som kommer fra det fantastiske talentmiljø, der er i Aarhus. Han er en spændende og moderne fløjspiller, med nogle ekstremt store kvaliteter i sit afsæt og sin hurtighed. En spiller som vi har meget stor tiltro til, og mener potentialet til at gå hele vejen, er tilstede. Store kvaliteter vi har set både, når han har trænet med ligaholdet, spillet på Århus håndbold U18 og på det danske U18 landshold, hvor han er fast mand. Så vi glæder os til, at Nikolai bliver en fast del af ligatruppen og ikke mindst se hans fortsatte udvikling,” fortæller Jan Nielsen

 

”Det bliver et spændende spring at skulle spille med ligaholdet. Jeg forventer at lære en masse af de mere erfarne ligaspillere, som både er større og tungere end de drenge, jeg er vant til at spille sammen med. Jeg ser frem til at blive en del af ligaen, hvilket vil hjælpe mig udviklingsmæssigt med at blive en bedre håndboldspiller,” fortæller Nikolai Vinther.

 

 

”Jeg kan godt mærke niveauforskellen, når jeg har trænet med ligaen. Målmændene er en tand skarpere, hvilket gør, at man bliver udfordret på alle sine skud. Det er utrolig lærerigt. Jeg er en alsidig fløjspiller, som vil bidrage med mine kvaliteter til holdet. Mit mål er i første omgang at etablere mig i ligaen, og så må jeg se, hvor langt mit talent og hårdt arbejde kan bringe mig,” fortæller Nikolai Vinther.

 

Århus Håndbolds direktør, Jan Nielsen glæder sig over det gode samarbejde mellem ligaholdet og U18, hvilket har resulteret i endnu en ligaspiller. Et samarbejde som er blevet opprioriteret til denne sæson med ansættelsen af Simon Sørensen som talentchef i klubben, han fungerer desuden som træner for U18-holdet og assistenttræner for Erik Veje på ligaholdet.

 

 ”Nikolai Vinther er et kæmpe talent, som kommer fra det fantastiske talentmiljø, der er i Aarhus. Han er en spændende og moderne fløjspiller, med nogle ekstremt store kvaliteter i sit afsæt og sin hurtighed. En spiller som vi har meget stor tiltro til, og mener potentialet til at gå hele vejen, er tilstede. Store kvaliteter vi har set både, når han har trænet med ligaholdet, spillet på Århus håndbold U18 og på det danske U18 landshold, hvor han er fast mand. Så vi glæder os til, at Nikolai bliver en fast del af ligatruppen og ikke mindst se hans fortsatte udvikling,” fortæller Jan Nielsen

Skriv en kommentar:

Din E-mailadresse vil ikke blive vist.

Mobile Sliding Menu