Randers præsenterer stort underskud

Primo Tours ligaen
Foto: Erik Laursen

Foto: Erik Laursen

Randers HK har på klubbens generalforsamling fremlagt et stort underskud.

Randers Hk kommer ud af regnskabsåret med et underskud på lige godt en million kroner, oplyser klubben.

– I en klub, hvor vi arbejder efter at have et regnskab i balance, er det klart utilfredsstillende. Vi har i bestyrelsen i årets løb ikke fået tilstrækkelig valide informationer om omsætningen, hvilket vi for sent blev opmærksomme på. Omsætningen levede af forskellige årsager ikke levede op til forventningerne, og samtidig har vi haft forøgede udgifter til lønninger på grund af barsel mm, underskud på deltagelse i EHF-cuppen og en eksplosiv stigning på arbejdsskadeforsikringen. Dette er ikke en undskyldning men en forklaring, siger bestyrelsesformand Peter Møller Lassen til klubbens hjemmeside.

Randers oplyser samme forbindelse, at klubben arbejder benhårdt på senest at opnå økonomisk balance i 2017-18.

Skriv en kommentar:

Din E-mailadresse vil ikke blive vist.

Mobile Sliding Menu