Til- og afgange dame 1. division

Uncategorised

AGF Håndbold
Tilgang:
Holly Lam Moores (Asker i Norge)
Laura Ryhol (Fredericia HKs ynglinge)
Thea Refsgaard (Horsens HK)
Janne Pedersen (Viborg HK)
Ariane Geissmann (SK Aarhus)
Minela Drlejevic (studieophold – men tilbage i december)
Julie Gade (Frederikshavn FOX) 
Malene Mortensen (Ikast)
Pernille Vind (Genoptager karrieren)

Afgang:
Annee Bondgaard (Stopper)
Tina Haahr Nørgaard (Tarm-Foersom GF)
Sisse Alker (?)

BK Ydun
Tilgang:
Karina Jespersen (Træner)
Katrine Thoe Nielsen (Træner)

Afgang:
Morten Østergaard (Træner FIF)
Ida Johansen (Lyngby HK)

Brabrand
Tilgang:
Dennis Rasmussen (Assistent-træner)
Angela Dolder (Silkeborg-Voel KFUM)
Anette Mikkelsen (Viby)
Louise Jakobsen (Sønderjyske HK)
Sofie Kornum (KIF-Vejen)
Mai Kjær (U-18 BIF)
Camilla Jonassen (U-18 BIF)
Line Larsen (Midtjylland)
Iben Krogh (Frederikshavn)
Bjørg Boe Møller (Års HK)
Liselotte Hansen (Løgstør håndbold)

Afgang
Linda Christensen (SK Aarhus)
Karen Nørregaard (Horsens HK)
Line Møller er flyttet København
Kristina Byskov (Skadet og stoppet)
Ann Ørum (Bjerringbro i 2. division)
Pernille Blach (Skive Fh)

Fredericia
Tilgang:
Ditte Avngaard (KIF)
Stine Lunderskov (KIF)
Karina Olsen (KIF)
Christina Lagoni (fra U-18)
Linda Bloch Jørgensen (Kvik Esbjerg)
Lone Mikkelsen (Tilbage efter udlandsophold)
Minna Ellebæk Hansen (Tilbage efter skadespause)
Stine Bjerre Jørgensen (3. Division FHK)
Marie Halvorsen (3. Division FHK)
Mia Egebro (3. Division FHK)

Afgang:
Stine Knudsen (HC Odense)
Louise Burgaard (KIF Vejen)
Ann-Sophie Morthensen (Horsens HH)
Anette Jensen (Horsens HH)
Laura Ryhol (AGF)
Michelle Gandrup (Slagelse)
Stine Thorup (Stjernen)
Melanie Legarth (TSV Nord Harrislee, Tyskland)
Maja Kjær Jakobsen (Gjerpen, Norge)

Horsens HK
Tilgang:
Lars Høegh Jensen (Træner)
Carina Vorre Jørgensen (KIF Vejen)
Karen Nørgaard (Brabrand)
Ann-Sophie Morthensen (Fredericia)
Camilla Fangel (SønderjyskE)
Pernille Frost (Ikast)
Anette Jensen (Fredericia HK)

Afgang:
Ann Grete Nørgaard (Team Tvis Holstebro)
Sandra Kjær (Silkeborg-Voel)
Sabine Rasmusen (Silkeborg-Voel)
Kirsten Balle (Silkeborg-Voel)
Olivera Jurisic (FIF)
Lisette Zeigermann Pedersen (Team Tvis Holstebro)
Claus Mogensen (Træner – SHEA)
Beatrix Benyats (SønderjyskE)
Arna Sif Palsdóttirr (Team Esbjerg)
Thea Refsgaard (AGF)

Lyngby HK
Tilgang:
Katrine Buus Nielsen (SønderjyskE)
Celina Falck-Jensen (AB)
Sille Skovshoved (Team Eslöv) 
Lisbeth Møller (Silkeborg-Voel)
Stine Jakobsen (Tilbage efter skade)
Ida Johansen (BK Ydun)
Natascha Clausen (Ajax U18)

Afgang:
Maija Marquard Schnack (Jysk klub?)
Daniella Dragojevic (FIF)
Maike Bouwer (Holland)
Ida Sylvest (Norge)
Maja Rømer (Roskilde)
Natascha Bülow (Pause)

Nykøbing Falster
Tilgang:
Sandra Mittet (Viborg HK)
Camilla Maibom (Odense GOG)
Cecilie Buk Vester (Silkeborg-Voel)
Sisse Bruun Thomsen (Aalborg DH)
Mathilde Lindholm (AB Håndbold)

Afgang:
Tine Mikkelsen (Roskilde)
Vivi Storvang (TMS Ringsted)
Susanne Møller Andersen (Træner – ansat hos DHF)
Ida Olesen (FIF)


Ringkøbing Håndbold
Tilgang:
Henriette Dahl (Team Tvis Holstebro)
Martina Adamsson-Jensen (Frederikshavn FOX)
Anne Sofie Hjort (FC Midtjylland)

Afgang:
Albana Bekteshi (?)
Ann Charlott Hansen (Norge)
Brita Plambeck (Målmandstræner i Ringkøbing Håndbold)

Silkeborg-Voel KFUM
Tilgang:
Sandra Kjær (Horsens HK)
Lise Kirkegaard (Frederikshavn Fox)
Sabine Rasmusen (Horsens HK)
Kirsten Balle (Horsens HK)
Camilla Eriksen (Genoptaget karrieren)
Mette Kryger (Egne rækker)
Erna Prainsborptir (Island)

Afgang:
Lene Bendixen (SK Aarhus)
Lise Knudsen (Stopper)
Mette Lindberg (Stopper)
Camilla Eriksen (Stopper)
Cecilie Buk Vester (Nykøbing Falster)
Sanni Eriksen (Roskilde)
Angela Dolder (Brabrand)

Skive FH
Tilgang:
Anne-Sofie Ernstrøm (?)
Pernille Blach (Brabrand Håndbold)

Afgang:

Slagelse
Tilgang:
Michelle Gandrup (Fredericia HK)
Marylèane Lecomte (Toulouse Fèminine Handball)
Nadja Martinsen (TMS Ringsted)
Rachel Sejten (GOG )
Adelisa Smajlovic (U16 Korsør Tårnborg/ Slagelse FH)
Nanna Willumsen (SønderjyskE)
Camilla Kristensen (TMS Ringsted)

Afgang:
Ditte Beck (?)
Christina Vang Jakobsen (Stopper) 
Emilie Grav (Roskilde Håndbold)

Tarm-Foersum GF
Tilgang:
Pernille Olesen (Team Tvis Holstebro)
Tina Haahr Nørgaard (AGF)

Afgang:
Mathilde Neesgaard (FC Midtjylland)


TMS Ringsted

Tilgang:
Vivi Storvang (Nykøbing Falster)
Ruddi Holmbo (Assistenttræner)
Stine Bylov (U18-holdet)
Stine Hansen (U18-holdet)
Line Kühnel (U18-holdet)
Camilla Olsen (U18-holdet)
Denise Pedersen (Næstved/Herlufsholm)
Hanne Millek Næstved/Herlufsholm)

Afgang:
Camilla Kristensen (Slagelse)
Nadja Martinsen (Slagelse)

Øresund
Tilgang:
Jesper Matthiesen (træner)

Afgang:
Tina Andersen (Tyskland)
Christina Petersen (Jylland)
Brian Stokholm (Herretræner)

Deltag i debatten

 

Skriv en kommentar:

Din E-mailadresse vil ikke blive vist.

Mobile Sliding Menu